- Stosowanie ogólnie zalecanych środków ochrony na terenie POZ (używanie przez personel maseczek na usta i nos oraz rękawiczek jednorazowych, jako uzupełnienia standardowej higieny rąk, minimalizuje ryzyko przeniesienia SARS-CoV-2 na dziecko lub jego opiekunów, w przypadku bezobjawowego zakażenia personelu;
- Personel medyczny zachowuje wszelkie zasady dotyczące zapobiegania zakażeniom przenoszonym drogą kropelkową lub bezpośredniego kontaktu – higiena rąk, przyjmowanie w odzieży roboczej/ochronnej, która nie miała kontaktu z pacjentami z objawami ostrej infekcji, dezynfekcja powierzchni, z którymi styka się pacjent (kozetka, stół do badania niemowląt itp.), po każdym pacjencie;
- Szczepienia będą wykonane, w wydzielonych pomieszczeniach, w których nie przyjmuje się osób chorych z objawami ostrej infekcji (separacja przestrzenna). W tym celu w przychodni wydzielone są 3 pomieszczenia i każde z nich dostosowane do poszczególnego pracownika medycznego, w którym etapowo zostaną podzielone zadania realizacji szczepienia. Wejście do przychodni zostanie wydzielone oddzielnie (drzwi rozsuwane) i tylko przeznaczone na wejście i wyjście zdrowych dzieci zakwalifikowanych do szczepienia.
- Do szczepienia mogą wejść jedno dziecko z jednym zdrowym opiekunem, będą umawiani indywidualnie, na określoną godzinę. Po pacjenta do wejścia do przychodni będzie wychodził pracownik, po wizycie pacjent będzie odprowadzany do wejścia. W poczekalni nie może być osób oczekujących, aby utrzymać separację czasową.
- Do przychodni każdy pacjent wchodzi z maseczką i rękawiczkach (dzieci do lat 4 bez maseczki i rękawiczek). Po wejściu do przychodni rękawiczki powinny być zdezynfekowane przy wejściu.
- Przed szczepieniem dzień wcześniej zostanie włączona teleporada medyczna w celu przeprowadzenia wywiadu epidemiologicznego i wstępnej kwalifikacji do szczepienia.
- Zostanie przeprowadzona telefonicznie ankieta wstępna. Druga ankieta zostanie uzupełniona wraz z pomiarem temperatury ciała po wejściu do przychodni.
- W trakcie ustalania terminu szczepienia opiekun/rodzic otrzyma informację, że z dzieckiem może przyjść tylko jedna osoba, bez objawów infekcji. Przeprowadzony wywiad dotyczący także stanu zdrowia pozostałych domowników.
- Szczepienie będzie odroczone, jeżeli w domu znajduje się osoba:
- z infekcją dróg oddechowych o nieustalonej przyczynie,
- kwarantannowana,
- poddana izolacji w warunkach domowych.
Szczepienie można przeprowadzić jeżeli:
Brak jest epidemiologicznych czynników ryzyka zakażenia SARS-CoV-2 zarówno u dziecka, jak i jego opiekunów lub innych domowników (np. powrót w ciągu 14 ostatnich dni z rejonów o dużej i utrwalonej transmisji SARS-CoV-2 lub kontakt w ciągu ostatnich 14 dni z osobą zakażoną SARS-CoV-2 lub chorą na COVID-19 lub przebywającą w kwarantannie z powodu ryzyka zakażenia SARS-CoV-2);
Zarówno dziecko jak i rodzic/opiekun, a także ich domownicy nie mają objawów ostrej infekcji (gorączka, kaszel, duszność, biegunka), które mogłyby wskazywać na COVID-19.